2010 La Terra XTERRA Canadian National Championships

Sunday, September 05, 2010
Whistler, BC
Start Times: Champ / Teams 9:00am @ Sport / Duathlon 9:30am

Overall Results - C H A M P I O N S H I P Distance [1.5km Swim, 30km Bike, 9km Run]
 _____ _________ _____________ ____  ________________________  ___________________  _________ _____  ____________ _____  ___________  _____  ____________  _______
  
   OA     Place    Place In     Bib  Participant                                   1.5km Swim  Pace    30km Bike  Speed     9km Run   Pace       Final     Penalty
 Place   In Sex    Division     No.  Name                      City           Prov  Pos  Time  100m   Pos    Time  km/h   Pos   Time   1km    Pos    Time    min 
 _____ _________ _____________ ____  ________________________  ___________________  _________ _____  ____________ _____  ____________ _____  ____________  _______

    1   1/73  M   1/9   PRO-M     3  Josiah Middaugh           Vail             CO    9 18:28  1:14     1 1:06:43  27.0     1   44:21  4:56     1 2:09:30         
    2   2/73  M   2/9   PRO-M     7  Mike Vine                 Edmonton         AB    7 17:53  1:12     2 1:06:44  27.0     3   45:46  5:06     2 2:10:22         
    3   3/73  M   3/9   PRO-M     4  Branden Rakita            Colorado Spring  CO    4 17:02  1:09     4 1:13:00  24.7     4   47:35  5:18     3 2:17:37         
    4   4/73  M   4/9   PRO-M     8  Cody Waite                Lakewood         CO   11 19:10  1:17     5 1:13:30  24.5     5   48:02  5:21     4 2:20:41         
    5   5/73  M   5/9   PRO-M    10  Adam Wirth                Boise            ID   12 19:15  1:17     6 1:13:37  24.5    12   50:39  5:38     5 2:23:31         
    6   6/73  M   6/9   PRO-M     1  Conrad Stoltz             Reno             NV    5 17:05  1:09     3 1:11:47  25.1    29   55:21  6:09     6 2:24:12         
    7   7/73  M   1/15  M35-39   38  Mike Cabigon              Edmonton         AB   48 23:02  1:33     8 1:14:36  24.1     8   49:37  5:31     7 2:27:14         
    8   8/73  M   1/20  M40-44  118  Calvin Zaryski            Calgary          AB   16 19:20  1:18    14 1:19:52  22.5     9   49:38  5:31     8 2:28:50         
    9   1/30  F   1/5   PRO-F    14  Melanie McQuaid           Victoria         BC   17 19:21  1:18    10 1:18:28  22.9    14   51:39  5:45     9 2:29:28         
   10   9/73  M   7/9   PRO-M     5  Jordan Bryden             Calgary          AB    1 16:31  1:07    27 1:27:30  20.6     2   45:35  5:04    10 2:29:35         
   11  10/73  M   1/5   M25-29   48  Jan Francke               Jablonec Nad Ni        2 16:33  1:07    21 1:24:37  21.3     7   48:48  5:26    11 2:29:57         
   12  11/73  M   2/20  M40-44   90  Simon Pulfrey             North Vancouver  BC   22 20:58  1:24    11 1:19:04  22.8    10   50:13  5:35    12 2:30:15         
   13  12/73  M   8/9   PRO-M     6  Kirk Turner               Bellingham       WA   50 23:24  1:34     7 1:14:26  24.2    18   54:12  6:02    13 2:32:02         
   14  13/73  M   3/20  M40-44   97  Jason Sandquist           Duncan           BC   13 19:17  1:18    16 1:22:28  21.8    11   50:39  5:38    14 2:32:22         
   15  14/73  M   9/9   PRO-M     2  Karsten Madsen            Kitchener        ON    8 17:58  1:12    20 1:24:30  21.3    13   50:46  5:39    15 2:33:14         
   16  15/73  M   1/8   M30-34   80  Jason Michalak            Lakewood         CO    6 17:34  1:11    28 1:27:47  20.5     6   48:39  5:25    16 2:33:58         
   17  16/73  M   2/8   M30-34    9  Luke Jay                  Litleton         CO   33 21:53  1:28    15 1:20:21  22.4    15   52:40  5:52    17 2:34:53         
   18  17/73  M   1/2   M20-24  111  Adam Ward                 Whistler         BC   43 22:45  1:31     9 1:17:17  23.3    28   55:07  6:08    18 2:35:08         
   19  18/73  M   2/15  M35-39   85  Mike Murphy               Maple Ridge      BC   14 19:17  1:18    17 1:23:32  21.5    17   53:18  5:56    19 2:36:06         
   20  19/73  M   4/20  M40-44   77  Heath McCroy              Canmore          AB   67 25:15  1:41    12 1:19:23  22.7    24   54:49  6:06    20 2:39:25         
   21  20/73  M   3/8   M30-34   98  Ryan Schellenberg         Calgary          AB   21 20:54  1:24    22 1:24:49  21.2    20   54:16  6:02    21 2:39:57         
   22  21/73  M   5/20  M40-44   56  Rife Hilgartner           Boulder          CO   30 21:46  1:27    23 1:25:37  21.0    16   53:17  5:56    22 2:40:38         
   23  22/73  M   6/20  M40-44  103  Paul Stapley              Montreal         QC   19 20:03  1:21    25 1:26:06  20.9    26   54:51  6:06    23 2:40:59         
   24  23/73  M   3/15  M35-39  104  Nathan Stewart            Waterdown        ON   26 21:28  1:26    19 1:24:14  21.4    31   55:35  6:11    24 2:41:17         
   25  24/73  M   7/20  M40-44   95  Darren Robinson           Kananaskis       AB   44 22:45  1:31    18 1:23:39  21.5    36   56:48  6:19    25 2:43:11         
   26  25/73  M   4/15  M35-39  116  Daryl Wood                Squamish         BC   25 21:25  1:26    24 1:26:02  20.9    35   56:31  6:17    26 2:43:56         
   27  26/73  M   2/5   M25-29  120  Timothy Holland           Tumwater         WA   28 21:37  1:27    29 1:28:06  20.4    23   54:47  6:06    27 2:44:29         
   28   2/30  F   2/5   PRO-F    12  Christine Jeffrey         Guelph           ON    3 16:35  1:07    37 1:35:00  18.9    19   54:14  6:02    28 2:45:48         
   29  27/73  M   1/5   M45-49  107  Kirk Vandeweghe           Penticton        BC   15 19:18  1:18    30 1:28:25  20.4    43   59:09  6:35    29 2:46:50         
   30  28/73  M   4/8   M30-34   79  Scott Mercer              Calgary          AB   63 24:36  1:39    31 1:28:32  20.3    27   54:59  6:07    30 2:48:06         
   31   3/30  F   3/5   PRO-F    13  Danelle Kabush            Calgary          AB   23 21:18  1:26    35 1:33:48  19.2    30   55:25  6:10    31 2:50:29         
   32  29/73  M   2/2   M20-24   91  Ian Pirie                 Vancouver        BC   40 22:26  1:30    32 1:31:06  19.8    37   57:07  6:21    32 2:50:38         
   33  30/73  M   1/5   M50-54  110  Randal Walker             Windsor          ON   20 20:40  1:23    40 1:36:19  18.7    32   55:47  6:12    33 2:52:44         
   34  31/73  M   5/15  M35-39   52  Patrick Gladue            Cochrane         AB   31 21:50  1:28    33 1:31:36  19.7    45   59:37  6:38    34 2:53:02         
   35  32/73  M   6/15  M35-39   59  Trevor Hopkins            Whistler         BC   99 30:38  2:03    13 1:19:46  22.6    57 1:04:06  7:08    35 2:54:30         
   36  33/73  M   7/15  M35-39   40  Rumon Carter              Victoria         BC   57 24:18  1:38    34 1:32:49  19.4    41   57:41  6:25    36 2:54:46         
   37  34/73  M   8/20  M40-44   28  Marcus Barton             Waxhaw           NC   42 22:42  1:31    39 1:36:18  18.7    38   57:14  6:22    37 2:56:13         
   38  35/73  M   2/5   M50-54   81  John Monk                 Canmore          AB   82 27:08  1:49    36 1:34:16  19.1    39   57:24  6:23    38 2:58:47         
   39  36/73  M   9/20  M40-44   33  Bertrand Bozek            Victoria         BC   18 19:43  1:19    54 1:44:30  17.2    22   54:43  6:05    39 2:58:55         
   40   4/30  F   4/5   PRO-F    16  Joanna Harrington         Whistler         BC   55 24:13  1:37    26 1:26:24  20.8    74 1:08:33  7:37    40 2:59:09         
   41   5/30  F   5/5   PRO-F    15  Tanis Tomlin              Cranbrook        BC   62 24:31  1:39    38 1:36:09  18.7    47 1:00:07  6:41    41 3:00:47         
   42  37/73  M  10/20  M40-44   76  Bill Logie                Toronto          ON   37 22:18  1:30    47 1:41:47  17.7    40   57:25  6:23    42 3:01:29         
   43  38/73  M   2/5   M45-49  121  Tom Maier                 Calgary          AB   66 25:12  1:41    44 1:40:21  17.9    34   56:11  6:15    43 3:01:43         
   44  39/73  M   5/8   M30-34   68  Ryan Kirwan               Wenatchee        WA   64 24:46  1:40    49 1:42:37  17.5    25   54:50  6:06    44 3:02:12         
   45   6/30  F   1/4   W25-29   50  Kelly Geisheimer          Rossland         BC   10 19:09  1:17    55 1:44:39  17.2    54 1:02:27  6:57    45 3:06:13         
   46  40/73  M  11/20  M40-44   69  Joel Kopf                 Plummer          ID   61 24:29  1:38    48 1:41:56  17.7    46   59:59  6:40    46 3:06:23         
   47  41/73  M   8/15  M35-39   67  Daniel Kimball            Fort Mill        SC   54 24:08  1:37    46 1:41:25  17.7    52 1:01:36  6:51    47 3:07:08         
   48  42/73  M   3/5   M45-49   92  David Richardson          Langley          BC   51 23:29  1:34    42 1:38:32  18.3    64 1:05:18  7:16    48 3:07:18         
   49  43/73  M   6/8   M30-34  112  Michael Waring            Port Orchard     WA   73 25:35  1:43    43 1:38:35  18.3    55 1:03:21  7:03    49 3:07:30         
   50   7/30  F   1/6   W40-44  123  Kerri Grosse              Levenworth       WA   49 23:21  1:34    53 1:44:29  17.2    50 1:01:17  6:49    50 3:09:07         
   51  44/73  M  12/20  M40-44  105  John Strayer              Seattle          WA   84 27:19  1:50    41 1:38:29  18.3    59 1:04:13  7:09    51 3:10:01         
   52   8/30  F   2/4   W25-29   29  Rachel Beckmann           Honolulu         HI   34 21:56  1:28    65 1:49:49  16.4    44   59:31  6:37    52 3:11:14         
   53  45/73  M  13/20  M40-44  101  Roger Smith               Parson           BC   77 26:01  1:45    57 1:44:46  17.2    48 1:01:04  6:48    53 3:11:51         
   54  46/73  M  14/20  M40-44   36  Mark Butschler            Vancouver        BC   35 22:06  1:29    59 1:46:40  16.9    58 1:04:12  7:08    54 3:12:58         
   55   9/30  F   2/6   W40-44  106  Yvonne Timewell           Kamloops         BC   46 22:50  1:32    67 1:51:33  16.1    42   58:54  6:33    55 3:13:16         
   56  47/73  M  15/20  M40-44   57  Kevin Hodder              Whistler         BC   92 28:37  1:55    45 1:40:36  17.9    65 1:06:11  7:22    56 3:15:24         
   57  48/73  M   3/5   M25-29   61  Keith Jackson             Edmonton         AB   32 21:51  1:28    82 1:59:08  15.1    21   54:39  6:05    57 3:15:37         
   58  49/73  M   4/5   M25-29   62  Kevin Jackson             Edmonton         BC   53 24:05  1:37    77 1:55:26  15.6    33   56:07  6:15    58 3:15:37         
   59  50/73  M   9/15  M35-39   42  Jason Chow                Calgary          AB   85 27:24  1:50    61 1:47:34  16.7    51 1:01:29  6:50    59 3:16:26         
   60  51/73  M   3/5   M50-54   72  Robert Kronkhyte          Tahoe City       CA   97 28:58  1:56    50 1:43:31  17.4    56 1:04:01  7:07    60 3:16:29         
   61  52/73  M  16/20  M40-44   47  Birol Fisekci             Calgary          AB   70 25:25  1:42    52 1:44:15  17.3    71 1:07:55  7:33    61 3:17:34         
   62  53/73  M  17/20  M40-44   75  Wayne Little              Ashcroft         BC  100 30:59  2:04    58 1:46:26  16.9    53 1:01:41  6:52    62 3:19:06         
   63  10/30  F   1/7   W35-39   70  Yvonne Kraus              Seattle          WA   86 27:27  1:50    51 1:44:04  17.3    70 1:07:55  7:33    63 3:19:24         
   64  11/30  F   3/4   W25-29   37  Katie Button              Stouffville      ON   38 22:19  1:30    63 1:49:47  16.4    69 1:07:47  7:32    64 3:19:52         
   65  12/30  F   2/7   W35-39   44  Korrie Dubray             Lagrande         OR   75 26:00  1:44    66 1:50:44  16.3    62 1:04:54  7:13    65 3:21:37         
   66  13/30  F   1/2   W30-34   41  Michelle Chow             Calgary          AB   36 22:16  1:30    78 1:56:22  15.5    61 1:04:52  7:13    66 3:23:29         
   67  54/73  M   4/5   M45-49   39  Nick Carlson              Bellingham       WA   89 28:07  1:53    62 1:48:56  16.5    67 1:06:33  7:24    67 3:23:35         
   68  14/30  F   3/6   W40-44   74  Eeva Latosuo              Anchorage        AK   72 25:34  1:43    79 1:57:05  15.4    49 1:01:09  6:48    68 3:23:47         
   69  15/30  F   3/7   W35-39   53  Trish Griffen             Bellingham       WA   58 24:19  1:38    73 1:54:19  15.7    63 1:05:11  7:15    69 3:23:48         
   70  55/73  M   1/4   M55+     89  Michael Orendorff         Pueblo           CO   27 21:36  1:27    72 1:54:09  15.8    75 1:08:55  7:40    70 3:24:39         
   71  56/73  M  10/15  M35-39  122  Craig Johnson             Whistler         BC   79 26:12  1:45    69 1:53:12  15.9    68 1:06:55  7:27    71 3:26:17         
   72  57/73  M   7/8   M30-34   84  Mike Morelli              Seattle          WA   78 26:05  1:45    68 1:53:04  15.9    73 1:08:21  7:36    72 3:27:29         
   73  58/73  M   5/5   M45-49   66  Tom Kerber                Blackdiamond     AB   65 25:09  1:41    60 1:47:10  16.8    85 1:15:15  8:22    73 3:27:32         
   74  16/30  F   4/7   W35-39   32  Annette Bethell           Calgary          AB   39 22:24  1:30    76 1:55:00  15.7    76 1:10:15  7:49    74 3:27:38         
   75  59/73  M   8/8   M30-34   46  Andrew Ferguson           Calgary          AB   52 24:01  1:37    64 1:49:48  16.4    84 1:14:09  8:15    75 3:27:58         
   76  60/73  M   2/4   M55+     96  Greg Sandkuhl             Whistler         BC   29 21:44  1:27    83 2:00:00  15.0    66 1:06:26  7:23    76 3:28:09         
   77  17/30  F   1/3   W45-49   86  Kathleen Negraeff         Vancouver        BC   59 24:20  1:38    71 1:53:51  15.8    80 1:12:09  8:01    77 3:30:19         
   78  61/73  M  18/20  M40-44   65  Jeffrey Johnson           Seattle          WA   45 22:49  1:32    75 1:54:35  15.7    82 1:13:23  8:10    78 3:30:46         
   79  62/73  M   5/5   M25-29  114  Jeff Weightman            Victoria         BC   80 26:12  1:45    70 1:53:14  15.9    79 1:11:44  7:59    79 3:31:10         
   80  18/30  F   5/7   W35-39   43  Alexia Droz               Blaine           WA   87 27:53  1:52    74 1:54:30  15.7    77 1:10:36  7:51    80 3:32:57         
   81  63/73  M  19/20  M40-44  100  Darren Smith              Camas            WA   76 26:01  1:44    56 1:44:41  17.2    93 1:23:26  9:17    81 3:34:06         
   82  64/73  M   4/5   M50-54   30  Michael Bergeron          Calgary          AB   41 22:27  1:30    89 2:09:21  13.9    60 1:04:35  7:11    82 3:36:22         
   83  65/73  M  11/15  M35-39   26  Jason Ahlan               Calgary          AB   68 25:22  1:42    86 2:06:26  14.2    83 1:13:46  8:12    83 3:45:32         
   84  19/30  F   1/1   W50-54   83  Cheryl Moors              Prince George    BC   88 27:55  1:52    87 2:06:59  14.2    81 1:12:45  8:05    84 3:47:38         
   85  20/30  F   4/4   W25-29   78  Erin Meggait              Vancouver        BC   94 28:42  1:55    84 2:04:15  14.5    87 1:16:13  8:29    85 3:49:09         
   86  21/30  F   4/6   W40-44   55  Jennifer Heffel           West Vancouver   BC   71 25:29  1:42    91 2:16:00  13.2    72 1:08:08  7:35    86 3:49:36         
   87  66/73  M   3/4   M55+    109  Bruce Wacker              Colorado Spring  CO   60 24:27  1:38    81 1:58:27  15.2    97 1:27:16  9:42    87 3:50:09         
   88  22/30  F   2/3   W45-49   73  Caroline Lamont           Whistler         BC  101 32:19  2:10    80 1:57:37  15.3    92 1:21:02  9:01    88 3:50:57         
   89  23/30  F   1/1   W55+    113  Beverly Watson            Priddis          AB   56 24:17  1:38    90 2:15:11  13.3    78 1:11:38  7:58    89 3:51:05         
   90  24/30  F   5/6   W40-44   64  Barb Johnson              Kamloops         BC  102 33:48  2:16    88 2:07:05  14.2    91 1:18:23  8:43    90 3:59:15         
   91  25/30  F   1/1   W15-19  119  Madi Serpico              Calgary          AB   24 21:18  1:26    94 2:25:06  12.4    88 1:16:15  8:29    91 4:02:38         
   92  67/73  M  12/15  M35-39  115  Dan Werle                 Portland         OR   69 25:23  1:42    85 2:05:15  14.4    99 1:34:19 10:29    92 4:04:56         
   93  68/73  M  20/20  M40-44   93  Mark Rinaldi              Whittier         CA   74 25:36  1:43    92 2:20:04  12.9    94 1:24:49  9:26    93 4:10:28         
   94  69/73  M   4/4   M55+     45  Glen Duggan               Langley          BC   47 23:01  1:33    93 2:24:38  12.4    95 1:25:13  9:29    94 4:12:51         
   95  70/73  M  13/15  M35-39  117  Reed Woodson              New York         NY   91 28:28  1:54    96 2:30:10  12.0    86 1:15:43  8:25    95 4:14:19         
   96  71/73  M  14/15  M35-39   54  Daniel Heath              Chilliwack       BC   93 28:41  1:55    97 2:35:44  11.6    90 1:17:26  8:37    96 4:21:50         
   97  26/30  F   6/6   W40-44   82  Leah Montgomery           Port Coquitlam   BC   90 28:16  1:54    95 2:25:22  12.4   101 1:35:01 10:34    97 4:28:38         
   98  27/30  F   6/7   W35-39   99  Kristie Schneider         Calgary          AB   98 30:18  2:02   100 2:43:45  11.0    89 1:16:56  8:33    98 4:30:59         
   99  72/73  M  15/15  M35-39   58  David Holder              Richmond         BC   83 27:12  1:49    99 2:37:22  11.4    98 1:32:33 10:17    99 4:37:06         
  100  28/30  F   7/7   W35-39  102  Cindy Spence              Calgary          AB   95 28:46  1:55   101 2:50:13  10.6    96 1:26:17  9:36   100 4:45:14         
  101  29/30  F   2/2   W30-34   60  Margaret Inoue            Vancouver        BC  103 36:53  2:28    98 2:36:01  11.5   102 1:36:41 10:45   101 4:49:33         
  102  30/30  F   3/3   W45-49   94  Jennifer Robinson         New Westminster  BC   96 28:49  1:56   102 3:25:13   8.8   100 1:34:29 10:30   102 5:28:30         
  103  73/73  M   5/5   M50-54  108  Rick Vircavs              Regina           SK   81 26:54  1:48                                                               
 _____ _________ _____________ ____  ________________________  ___________________ __________ _____  ____________ _____  ___________  _____  ____________  _______

Return to the Race Headquarters Home Page