Peak Challenge 12km Trail Ascent

Saturday, July 19, 2008
Parkgate Community Center, North Vancouver
Start Times: 8:00 a.m.; 9:00 a.m. elite;

Championship Race Results

________________________________________________________________________________________________________________________

Final   Place                         Bib     5K     Final    KM    
Place   In Sex  Place In Division     No.    Split 12K Time  Pace  Name of Competitor     City              Prov Country
________________________________________________________________________________________________________________________

    1   1/22    1/22  M-Elite          30    22:49  1:01:56  5:10  Joe Gray               Lakewood            WA USA        
    2   2/22    2/22  M-Elite          14    22:49  1:02:44  5:14  Adrian Lambert         Edmonton            AB            
    3   3/22    3/22  M-Elite          38    22:58  1:03:38  5:19  Kris Swanson           Victoria            BC            
    4   4/22    4/22  M-Elite         164    22:50  1:04:16  5:22  Adam Campbell          Victoria            BC            
    5   5/22    5/22  M-Elite          26    22:51  1:05:18  5:27  Mark Vollmer           Edmonton            AB            
    6   6/22    6/22  M-Elite          21    23:26  1:05:58  5:30  James Richardson       Duncan              BC            
    7   7/22    7/22  M-Elite          35    23:06  1:06:43  5:34  Dylan Grant            Burnaby             BC            
    8   8/22    8/22  M-Elite          25    24:07  1:06:48  5:34  Brian Torrance         Edmonton            AB            
    9   9/22    9/22  M-Elite          34    24:05  1:06:57  5:35  Dallas Raudebaugh      Edmonton            BC            
   10  10/22   10/22  M-Elite          27    24:21  1:07:52  5:40  Kurt Woytiuk           Edmonton            AB            
   11  11/22   11/22  M-Elite          20    25:09  1:08:26  5:43  Mike Reid              Aurora              ON            
   12  12/22   12/22  M-Elite          23    24:33  1:08:44  5:44  Shaun Stephens-Whale   Roberts Creek       BC            
   13  13/22   13/22  M-Elite          11    24:55  1:08:45  5:44  Mark Bennett           Vancouver           BC            
   14  14/22   14/22  M-Elite          18    25:15  1:10:55  5:55  Alex Magdanz           Lloydminster        AB            
   15  15/22   15/22  M-Elite          19    25:48  1:11:42  5:59  Michael Moody          Abbotsford          BC            
   16  16/22   16/22  M-Elite          29    26:34  1:12:58  6:05  Eric Langjhelm         North Vancouver     BC            
   17  17/22   17/22  M-Elite          22    26:34  1:17:17  6:27  Tom Rushton            Tsawwassen          BC            
   18   1/8     1/8   F-Elite          37    27:29  1:17:33  6:28  Suzanne Evans          New Westminster     BC            
   19   2/8     2/8   F-Elite           2    28:48  1:21:24  6:47  Krissy Dooling         Edmonton            AB            
   20  18/22   18/22  M-Elite          17    29:17  1:22:06  6:51  Geoff MacKay           South Surrey        BC            
   21   3/8     3/8   F-Elite           3    29:40  1:22:08  6:51  Carole McClean         West Vancouver      BC            
   22   4/8     4/8   F-Elite           1    29:26  1:22:58  6:55  Syl Corbett            Calgary             AB            
   23  19/22   19/22  M-Elite          16    30:38  1:24:38  7:04  Tony Lambert           Edmonton            AB            
   24  20/22   20/22  M-Elite          15    30:27  1:25:07  7:06  John Lambert           Edmonton            AB            
   25   5/8     5/8   F-Elite          33    29:52  1:25:51  7:10  Julia Ransom           Kelowna             BC            
   26  21/22   21/22  M-Elite          12    30:39  1:25:53  7:10  Roger Handling         Roberts Creek       BC            
   27   6/8     6/8   F-Elite           7    31:55  1:26:53  7:15  Ellie Greenwood                                          
   28  22/22   22/22  M-Elite          36    32:20  1:31:34  7:38  Bogdan Kimpan          Vancouver           BC            
   29   7/8     7/8   F-Elite           5    32:50  1:32:52  7:45  Emily Solsberg         Duncan              BC            
   30   8/8     8/8   F-Elite           4    32:55  1:33:28  7:48  Gitta Oldendorff       North Vancouver     BC            
_________________________________________________________________________________________________________________

Return to the Race Headquarters Home Page